AGİT DKİHB Seçim Müşahede Heyeti Lideri Büyükelçi Jan Petersen ile beraberindeki heyet, Cumhurbaşkanı Seçimi 2’nci tıp oylaması devam ederken, Kırkkonaklar Anadolu Lisesi’ndeki sandıklarda müşahede yaptı.
Basın mensuplarına açıklama yapan Petersen, müşahedeleri devam ettiği için sonuca ait net bir şey söyleyemeyeceğini belirtti. Petersen, “Ülkenin dört bir yanına yayılmış 18 kadromuz var. Onların bize raporlarını sunması gerekiyor, bu raporları inceledikten sonra konuşabiliriz. Yarın basın toplantımızda bulgulara ait ayrıntılara ulaşabilirsiniz. Birinci cinste da buradaydık. Şu an da buradayız. Yalnızca bir sandıkta müşahedede bulundum. Bütün ekiplerden gelen müşahedelerimizi toplayıp, tahlil edip inceledikten sonra tam bir fotoğraf ortaya çıkıyor” dedi.
Petersen, dataların nasıl toplandığına ait, “Nasıl yaptıysak tıpkı biçimde yapmaya devam ediyoruz. Farklı insanlardan, farklı partilerden, farklı STK’lardan beşerler ile görüşmelerimiz oldu ve olmaya da devam etti. Tavsiyelerimizin üzerine bir şeylerin değişip değişmemesi hükümetin bir seçimi olacak. Yarın bir basın açıklamamız olacak. Tavsiyelerimizin olduğu final raporumuz bundan 2-3 ay sonra yayımlanacak. Biz büsbütün Ankara merkezli bir heyet değiliz. Ülkenin her yerinde kadrolarımız vaz” sözünü kullandı.