Battalgazi ilçesi Hacı Abdi Mahallesi Nakkaş Sokak’ta bulunan Bulut Sitesi B Bloka 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli sarsıntılar ve Yeşilyurt merkezli 5,6 büyüklüğündeki sarsıntı sonrasında itirazların akabinde nisan ayında yapılan incelemede ağır hasar raporu verildi. E-devlet üzerinden de durumu ağır hasarlı olarak görülen binayla ilgili kimi mülk sahipleri itirazda bulundu ve bu sefer az hasarlı raporu çıktı. Üç defa yapılan incelemede ağır hasar raporu verilen binada oturanlar, muhtarlıktaki askı sürecinin akabinde eşyalarını çıkarttı. Taşınma parası ve kira yardımı alan bina sakinleri, binanın yıkılmasını beklerken ağır hasarın az hasara dönmesine reaksiyon gösterdi.
“Bina dayanıksız”
Binanın yöneticisi Doğan Gün şunları söyledi:
“Binanın kolonu gördüğünüz üzere patlamış vaziyette. Düz demir kullanılmış ve demir çürümüş. B Blok, ikinci sarsıntıda A Bloka hakikat yamuldu. Şu anda olması beklenen bir zelzeleye karşı binamız dayanıksızdır. Binada üç sefer inceleme yapıldı ve hepsinde de ‘ağır hasar’ raporu verildi. İtiraz sonrası ise ‘az hasara’ çevrildi. Meskenlerini düşünen birkaç mesken sahibi var; onlar meskenlerini elden çıkarmak ya da kiraya vermek için itirazda bulunuyor. Burada oturmayacak lakin bir diğerinin hayatını tehlikeye atacak. Diğerlerinin hayatlarını riske atmaya hiçbirimizin hakkı yoktur. Ben hem yönetici hem de daire sahibi olarak buna karşıyım. Binamız ağır hasarlıdır. Muhtemel bir sarsıntı için binamız dayanıksızdır ancak burada oturacak beşerler rastgele bir sarsıntı sonrası yaşanacak yıkımda enkaz altında kalacaktır.”
“Üç defa ağır hasarlı raporu verildi”
“6 Şubat sarsıntısı sonrası yapılan incelemede ağır hasar raporu verildi. Yeşilyurt merkezli zelzeleden sonra bir sefer daha incelendi, kolonu gördüler ve durum ‘ağır hasar’ olarak güncellendi. Birkaç kişinin itirazı üzerine nisan ayında tekrar inceleniyor ve muhtarlıktaki askıda da ‘ağır hasar’ olarak belirtilmiştir. E-devlet üzerinde de binanın durumu ‘ağır hasar’ olarak güncellendi. Sonrasında ise ‘az hasara’ çevirdiler.”
Üç sefer ağır hasar raporu verilen binaya sonrasında az hasarlı raporu verilmesine şaşırdıklarını lisana getiren Gün, “Neye dayanarak az hasarlı raporu veriyorlar? İnsanların hayatı bu kadar ucuz değil. Biz, hiçbir insanımızın enkaz altında kalmasını istemiyoruz. Binanın yıkılmasını talep ediyoruz” dedi.
“E-devlet’e binanın ağır hasarlı olduğuna dair 18 fotoğraf konuldu”
Bina sakini Ali Ovacık ise binaya üç kere ağır hasar raporunun verildiğini kaydederek, “Binanın ağır hasarlı olduğuna ait e-devlete 18 fotoğraf konuldu. Bunlardan da anlaşılacağı üzere binamız ağır hasarlıdır. Burada oturanlar için risk vardır, itiraz eden varsa gelsin kendileri otursunlar. Oturan kimse yok, bina boşaltıldı, kapı ve pencereler söküldü. Hafif hasar veren kişinin dışarıdan binaya bakarak karar verdiği anlaşılıyor” diye konuştu. Ovacık, binanın yıkılarak, yerinde kentsel dönüşüm ile tekrar yapılmasını istediklerini de kelamlarına ekledi.
Binada oturan Seydi Kalender de, “Geçen sene buradan borçla bu daireyi aldım, hala da borcunu ödüyorum. Üç defa ağır hasar verilen binanın durumunun hafif hasara çevrilmesinin bir manası yok. Bu niyet çok yanlış, ben kimsenin ziyan görmesini istemem. Binanın yıkılmasını istiyoruz. Bunu hiçbir vicdan kabul etmez” dedi.